Rządowe Centrum Legislacji pracuje nad zmianami w prawie dla sektora transportowego
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym jest motywowana koniecznością dostosowania krajowych przepisów do rozporządzeń Unii Europejskiej, które weszły w życie na początku 2017 roku. Obszary działalności jakie dotkną nowe regulacje dotyczą głównie sfery bezpieczeństwa, odpowiedzialności za łamanie przepisów oraz wzrostu kar za wykroczenia.
Większa odpowiedzialność przedsiębiorców
Zarządzający przedsiębiorstwem transportowym będą musieli przygotować odpowiednie instrukcje i procedury dla kierowców w celu zapewnienia zgodnego z prawem transportu. Duży nacisk kładziony jest na ujednolicenie procedur kontrolnych na terenie wszystkich krajów EU. Zwiększy się więc zakres odpowiedzialności za działania kierowców.
Transport międzynarodowy z Mat Logistic – sprawdź ofertę
Za łamanie norm będą grozić surowsze kary – wzrost z 10.000zł do 15.000zł w ramach jednej kontroli. Ustawa wyszczególnia również dodatkowe pozycje:
- 5.000zł – brak zarządzającego transportem w firmie,
- 5.000zł – za skrócenie czasu tygodniowego odpoczynku,
- 350-700zł – za naruszenie czasu odpoczynku o 1 godzinę,
- 8.000 – 15.000 – za transport bez wymaganych zezwoleń.
Co bardzo istotne – obowiązek weryfikowania podwykonawców pod kątem posiadania stosownych licencji i zezwoleń będzie spoczywał na przewoźniku. Również podmioty likwidujące działalność będą musiały przechowywać dokumentację transportową jeszcze przez 1 rok od daty zakończenia funkcjonowania
.Na dobrą reputację przedsiębiorstwa wpływać będzie wiele czynników – w tym kierowcy jak i kadra zarządzająca transportem. W momencie wykrycia nawet kilku naruszeń wobec firmy zostanie wszczęta procedura kontroli i weryfikacji dobrej reputacji.
Nie wiadomo kiedy zmiany wejdą w życie
Prace nad projektem nowelizacji trwają, jednak nie padła jeszcze żadna konkretna data kiedy zmiany mogłyby zostać poddane pod głosowanie i ostatecznie wejść w życie. Szczegóły poznamy zapewne w ciągu najbliższych miesięcy.