Czyli krótka lekcja ze słownika logistyka
Czasami najpowszechniejsze pojęcia bywają najtrudniejsze do rozszyfrowania. W branży logistycznej podobnie jak w wielu innych pojawia się sporoterminów i określeń jakie mogą przysporzyć niemałe problemy konsumentom pragnącym skorzystać z tych usług.
W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytania czym jest logistyka, co ją różni od spedycji i gdzie w tym wszystkim znajduje się transport.
Najlepiej zacząć od definicji
Wszak żargon książkowy idealnie nada się jako podstawa do dalszych wyjaśnień. Zacznijmy więc od terminu najobszerniejszego a więc:
Logistyka
Pod tym hasłem łączymy różnorodne procesy przemieszczania się różnorodnych materiałów, dóbr, ludzi oraz nawet informacji z miejsca początkowego do punktu docelowego. W skład wspomnianych procesów wchodzić mogą takie etapy jak: planowanie i projektowanie, wdrażanie i realizacja oraz późniejsza kontrola i nadzór.
Co ciekawe pierwsze wzmianki o „logistyce” odnajdujemy już w X wieku naszej ery w kontekście działań wojennych. Bardziej bliska nam odmiana swoje początki określa na okolice lat 50′ ubiegłego wieku, gdzie zapotrzebowanie na stałe kanały dystrybucji i transportu towarów zaczęło gwałtownie rosnąć.
Logistyka dzieli się wewnętrzne na kilkanaście osobnych dziedzin w zależności od przedmiotu zainteresowania i specjalizacji: od logistyki produkcji, magazynowej po relatywnie nową e-logistykę.
Spedycja
W wielkim skrócie spedycja jest szeregiem procesów dotyczących organizowania transportu towarów. Jest to więc w swej istocie termin wchodzący w skład logistyki, jednak zawężający swój obszar do przemieszczania dóbr w ramach działalności gospodarczej i obowiązujących przepisów prawa.
W jej skład wchodzą takie czynności jak:
- gromadzenie i przyjmowanie zleceń,
- zawarcie umowy z klientem,
- kompletacja dokumentacji,
- organizacja środków transportu,
- nadanie przesyłki
- itp.
Transport
Jest pojęciem najwęższym w stosunku do omawianych poprzednio dziedzin. Transport wchodzi w integralny skład działań spedycyjnych będąc odpłatną formą przemieszczania towarów, produktów i ludzi z punktu A do punktu B.
Sprawdź ofertę – Transport Międzynarodowy
Transport możemy podzielić wewnętrznie na kilka rodzajów:
- transport drogowy
- transport kolejowy
- transport morski
- transport powietrzny
- i wiele innych nie ograniczających się wyłącznie do środka przewozu.
Czym więc się różni transport od spedycji?
Najprościej zobrazuje to poniższy obrazek:
Jak łatwo zauważyć logistyka jest pojęciem spajającym obie dziedziny. Gdzie spedycja jest częścią logistyki a transport wchodzi w skład działań spedycyjnych. Stopniowanie tych pojęć przechodzi o terminu najbardziej ogólnego do czynności specjalistycznej a więc już właściwego transportu.